Co je nového na našich mokřadech

Na naše lokality, mokré louky a tůně dorazilo jaro. Letos váhavě, s častými studenými přestávkami, ale konečně. Po loňské sezóně se doplnila alespoň částečně voda a dokonce i tam, kde jsme léta byli na suchu, je dnes opět voda.

U Sv. Jiří v Plzni již odkvetly devětsily, začínají kvést blatouchy a orseje jarní. Do vody již odložili snůšky skokani hnědí a čekáme na ropuchy zelené, na které je ještě brzy (obvykle polovina až konec května je vrcholná sezóna pro tyto krásné žáby).

V Terešově je jaro v plném proudu. Vykladené jsou ropuchy obecné, skokani hnědí a ve vodě jsou čolci obecní a horští.

V Lomanech jsme v loňském roce na podzim provedli zásadní odbagrování rákosu, který prakticky zarostl největší tůňku. Letos tak bude situace ve vodě mírně divoká, ale vzhledem k dlouhodobě perfektnímu fungování lokality jistě dojde brzy ke zklidnění.

V Chrástu u Plzně máme po několika letech vodu, očekáváme skokany hnědé a snad čolky obecné. Je otázkou, zda se populace obojživelníků v bývalé cihelně vzpamatuje z 5 suchých let.

Na Kateřinském potoce došlo k ústupu jarních záplav. Je otázkou, kolik toho způsobilo větší množství vody a kolik bobři, kteří na jaře manipulují s výškou svých hrází. Každopádně jeřábi popelaví jsou na místě (viz foto) a doufáme v hnízdění.


Na dalších tůních a bažinách pozvolna začíná nejhezčí část roku, neváhejte a vyjeďte objevovat krásy české přírody.

Sdílej článek

Další články

Novinky
Karel Makoň

Filmování na Kateřinském potoce

Filmování na Kateřinském potoce v „Soukromé přírodní rezervaci Ondřeje Hese“ zřízené a zpravované Nadačním fondem EDEN. Reportáž o tomto unikátním projektu a o NF EDEN

Novinky
Karel Makoň

Odkaz profesora O. Hese stále žije.

Odkaz světově uznávaného lékaře a patologa profesora MUDr. Ondřeje Hese, Ph.D. stále žije. Díky Nadačnímu Fondu Eden a jeho předsedovi prof. MUDr. Michalu Michalovi má