Co je nového na našich mokřadech

Na naše lokality, mokré louky a tůně dorazilo jaro. Letos váhavě, s častými studenými přestávkami, ale konečně. Po loňské sezóně se doplnila alespoň částečně voda a dokonce i tam, kde jsme léta byli na suchu, je dnes opět voda.

U Sv. Jiří v Plzni již odkvetly devětsily, začínají kvést blatouchy a orseje jarní. Do vody již odložili snůšky skokani hnědí a čekáme na ropuchy zelené, na které je ještě brzy (obvykle polovina až konec května je vrcholná sezóna pro tyto krásné žáby).

V Terešově je jaro v plném proudu. Vykladené jsou ropuchy obecné, skokani hnědí a ve vodě jsou čolci obecní a horští.

V Lomanech jsme v loňském roce na podzim provedli zásadní odbagrování rákosu, který prakticky zarostl největší tůňku. Letos tak bude situace ve vodě mírně divoká, ale vzhledem k dlouhodobě perfektnímu fungování lokality jistě dojde brzy ke zklidnění.

V Chrástu u Plzně máme po několika letech vodu, očekáváme skokany hnědé a snad čolky obecné. Je otázkou, zda se populace obojživelníků v bývalé cihelně vzpamatuje z 5 suchých let.

Na Kateřinském potoce došlo k ústupu jarních záplav. Je otázkou, kolik toho způsobilo větší množství vody a kolik bobři, kteří na jaře manipulují s výškou svých hrází. Každopádně jeřábi popelaví jsou na místě (viz foto) a doufáme v hnízdění.


Na dalších tůních a bažinách pozvolna začíná nejhezčí část roku, neváhejte a vyjeďte objevovat krásy české přírody.

Sdílej článek

Další články

Novinky
Karel Makoň

Konečně zima

Pro přírodu a ekosystém je zima důležitá, a jsme rádi, že alespoň pár dní se zastavila i u nás v „Soukromé přírodní rezervaci Ondřeje Hese“

Novinky
Karel Makoň

Odstranění rizikových dřevin

V rámci správy majetku realizováno 6. 1. 2024 preventivní odstranění celkem 14 kusů rizikových dřevin, převážně suchých odumřelých olší, osiky, vrby a zlomené borovice. Vše