FAQ

Často kladené otázky

Na této stránce vám rádi zodpovíme nejčastější otázky ohledně naší práce, biodiversity, mokřadů a dalších důležitých otázek ohledně udržitelnosti původního rázu naší krajiny. Pokud vás zajímá něco, co jste zde nenašli, tak nás kontaktujte pomocí kontaktního formuláře.

FAQ

Odpovědi na nejčastější dotazy.

Bylo již vysvětleno, jaký význam mají mokřady pro společenství živočichů a rostlin. V naší krajině dochází k plošnému úbytku vody a následně k bleskovým povodním při přívalových deštích. Mokřad dokáže absorbovat obrovské množství vody, které pak uvolňuje v suché části roku.

Samozřejmě, pokud spadne velké množství vody, zejména při dlouhodobých srážkách, dojde k zaplavení terénu stejně tak, jako je tomu jinde. Vzhledem k tomu, že nevyužíváme výstavbu hrází, nehrozí protržení našich tůní ani jiné katastrofické scénáře.

Jsme přesvědčeni, že návštěva podobných oáz klidu působí podprahově na každého přílivem pozitivní energie. Pozorování života v klidné tůni je inspirativní, uklidňuje a možná přivede návštěvníka na jiné myšlenky než stres z každodenního života.

Každá čerstvě založená tůň se vyvíjí v čase. Záleží na místních podmínkách, skladbě půdy, typu vody. Obvykle trvá 2-4 roky, než se ustaví alespoň částečná rovnováha. V prvních letech je tedy běžný zákal, růst řas, sinic. Většinou po první divoké fázi se voda vyčistí a růst vegetace ustálí.

Každá taková vodní plocha je velmi dynamické prostředí, které se neustále mění. Přirozeně dochází k tzv. zazemnění. Postupně ubývá vody a přibývá vegetace. Čas od času je třeba tedy tůně radikálně vyčistit bagrem.

Bobr evropský vyvolává v lidech velmi kontraverzní postoje. Na jednu stranu vrací do krajiny vodu tam, kde půda trpí suchem, na druhou stranu ničí pobřežní stromy a keře v zimním období. My se nestavíme do role arbitra, ale pokud porovnáme činnost správců některých povodí (viz Berounka a Klabava pod Plzní) a bobrů, museli by se bobři ještě hodně snažit, aby dohnali tempo kácení starých stromů u Berounky.

Na našich lokalitách (kromě Kateřinského potoka) bobři nejsou. Bobry ani nelákáme, ani neplašíme. Pokud se bobři usadí v městském parku, je to problém. Na druhou stranu ve volné přírodě mají svou roli a jejich přítomnost je v pořádku. V případě problémů je nutno kontaktovat oficiální orgány ochrany přírody.

Samozřejmě komáři se rozmnožují v jakékoliv vodní ploše. Zatím jsme nezaznamenali žádné stížnosti na nadměrný výskyt.

Jedním zásadním pravidlem naší činnosti je vždy soulad s místními. Nikdy jsme nezakazovali (naopak) vstup k našim tůním a mokřadům, snažíme se o pozitivní přístup a soulad s návštěvníky i zemědělci a lesníky pracujícími v okolí.
Lokalita nikdy nebude fungovat bez pochopení a souhlasu místních obyvatel.

Ano prosím. Neodhazujte odpadky, popřípadě ukliďte po neukázněných návštěvnících – děkujeme.

Naše projekty

Aktuálně pracujeme na projektech, některé z nich můžete také podpořit Vy.