Vernisáž výstavy „Ondrovy mokřady“

V pondělí 1. 8. 2022 v 16:05 hod. jsem měl tu čest v ZOO Plzeň zahájit a moderovat vernisáž výstavy Nadačního fondu EDEN nazvanou „Ondrovy mokřady“.

Cílem vernisáže bylo nejenom zahájit výstavu, ale i vzpomenout a vzdát hold odkazu a památce předního plzeňského lékaře, patologa, herpetologa, teraristy, sportovce, kamaráda, ekologa, kolegy, zakladatele nadačního fondu EDEN a člena DES OP profesora MUDr. Ondřeje Hese.

Na akci přišlo zhruba kolem stovky lidí, od kamarádů, kolegů, rodiny a přátel přes zástupce úřadů, institucí a subjektů. Mezi přítomnými nechyběli jak Ondřejovi kolegové a špičky z medicínského prostředí, tak kamarádi a přátelé, kteří s ním realizovali jeho projekty druhové ochrany či sportovali. Nechyběla samozřejmě rodina, kolegové ze zaměstnání, studenti a dokonce i jeho kolegové z Rumunska, Gruzie a Slovenska.

V úvodu promluvil zakladatel a předseda nadačního fondu EDEN Ondrův dlouholetý kolega a kamarád profesor. MUDr. Michal Michal.

V úvodu promluvil zakladatel a předseda nadačního fondu EDEN Ondrův dlouholetý kolega a kamarád profesor. MUDr. Michal Michal.

Následně o Ondrovi velice pěkně promluvila paní profesorka MUDr. Ludmila Boudová a hned po ní se za kamarády slova ujal její manžel profesor MUDr. Jiří Bouda.

Drobnými vstupy mezi jednotlivými vystoupeními přítomných jsem se snažil vyzdvihnout a představit Ondrovy aktivity na úseku ochrany životního prostředí, přírody a volně žijících živočichů.

Závěrečné slovo dostal za organizační tým Mgr. Martin Vobruba. Tím byla zahájena výstava, kterou si můžete prohlédnout do 31. 8. 2022 v prostorách kapličky Mediterraneum v ZOO Plzeň.

I přesto, že Ondřej Hes podobné a tak rozsáhlé akce nikdy nevyhledával a nebyl úplně jejich příznivcem, tak věřím, že by měl upřímnou radost z toho, kolik lidí se sešlo a přišlo se podívat na jeho tůně, louže a ostrovy biodiverzity.

Proto i vernisáž jsem si dovolil zahájit nadsázkou a slovy: „Původně zde měl stát Ondra a výstava se měla skládat pouze z 12 velkoformátových tabulí těch nejúžasnějších fotek z našich mokřadů! Když se však nad tím teď zamýšlím, pokud by tu výstavu organizoval Ondra, tak jak původně měl, tak by tu vlastně nestál asi nikdo, jelikož on na podobné akce neměl čas a místo toho by někde sekal trávu kolem tůní. I přesto jsem ale přesvědčen, že teď se na nás dívá a má radost, kolik Vás přišlo!“

Každopádně všem těm, kteří v pondělí na vernisáž přišli, bych chtěl ještě jednou jménem pořadatelů a Nadačního fondu EDEN moc a moc poděkovat za jejich účast, podporu a vzpomínku na tak všestranně mimořádného člověka, kterým prof. MUDr. Ondřej Hes bezesporu byl!

Děkuji ZOO Plzeň za poskytnutí výstavních prostor a spolurealizaci vernisáže, týmu Nadačního fondu Eden a Bioptické laboratoři, všem, kteří výstavu a celou akci realizovali, také členům DES OP – Záchranné stanice živočichů Plzeň za doprovodný servis.

A úplně nejvíce děkuji, Ondřeji, hlavně tobě, za tvůj odkaz, energii, mokřady a vše, co jsi pro nás i přírodu udělal! Čest tvé památce a nezapomeneme!

Karel Makoň
Dobrovolný ekologický spolek – ochrana ptactva
Záchranná stanice živočichů Plzeň

Sdílej článek

Další články

Novinky
Karel Makoň

Filmování na Kateřinském potoce

Filmování na Kateřinském potoce v „Soukromé přírodní rezervaci Ondřeje Hese“ zřízené a zpravované Nadačním fondem EDEN. Reportáž o tomto unikátním projektu a o NF EDEN

Novinky
Karel Makoň

Odkaz profesora O. Hese stále žije.

Odkaz světově uznávaného lékaře a patologa profesora MUDr. Ondřeje Hese, Ph.D. stále žije. Díky Nadačnímu Fondu Eden a jeho předsedovi prof. MUDr. Michalu Michalovi má