Se zármutkem v srdci se loučíme s našim drahým přítelem prof. MUDr. Ondřejem Hesem

Úmrtí každého člověka je vždy velmi smutná událost, ale občas zemřou lidé, kteří jsou natolik výjimeční, že člověk pláče nejen nad ztrátou této osoby, ale i nad představou, o co vše je od teď svět ochuzen. Nejsmutnější je, když dojde k úmrtí takového člověka ve vašem blízkém okolí.

Právě toto se mně a mým kolegům stalo minulý týden, kdy zcela náhle a předčasně, ve věku 54 let, zemřel náš milovaný kolega, prof. MUDr. Ondřej Hes. Byl jedním z těch lidí, který, ač byl ve svém oboru (týkající se zejména diagnostiky a klasifikace nádorů ledvin) naprostou světovou extratřídou, zůstával širší veřejnosti neznámý. Jeho rutinní diagnostická práce v roli chirurgického patologa pomáhala správně léčit desítky tisíc pacientů v Čechách i ve světě, výsledky jeho zcela fenomenální vědecké činnosti (mj. v Plzni vybudoval pravděpodobně největší registr vzácných ledvinných nádorů na světě) budou již navždy zachraňovat nebo výrazně zlepšovat životy ještě daleko většího počtu lidí. Velkou část svého času věnoval výuce studentů medicíny, jichž mu rukama prošlo mnoho tisíc. Každoročně za ním do Plzně jezdilo mnoho převážně mladých patologů z celého světa zdokonalit se v diagnostice nádorů ledvin a využít šance spolupracovat s Ondrou na vědeckých projektech.

Mimo svoji profesionální kariéru lékaře byl Ondra velkým znalcem a velmi aktivním ochráncem zvířat a přírody a spolu se svými přáteli má na svědomí vznik a rozvoj desítek hektarů mokřadů a dalších unikátních biotopů v našem okolí (více mj. zde: https://fondeden.cz/ ). A především byl naprosto jedinečný lidsky, neustále vtipkující, vychechtaný a připravený komukoliv pomoci. Nikoho takového druhého neznám.

Tento příspěvek píšu i proto, abych nám všem připoměl, že většina těch nejlepších lidí se neproducíruje před kamerou a nenajdete je na stránkách Blesku. Naopak, tito lidé obvykle žijí své životy celkem skrytě. Bez nich by naše společnost nestála za nic. Teď jen doufám, že i bez Ondry jich mezi námi zbývá ještě dost.

Odpočívej v pokoji Ondro.

P.S.: kdo by se chtěl někdo dozvědět více, krásný nekrolog je v aj na těchto stránkách: https://gupathsociety.org/Ondrej-Hes

Michael Michal

Sdílej článek

Další články

Novinky
Karel Makoň

Filmování na Kateřinském potoce

Filmování na Kateřinském potoce v „Soukromé přírodní rezervaci Ondřeje Hese“ zřízené a zpravované Nadačním fondem EDEN. Reportáž o tomto unikátním projektu a o NF EDEN