Novinky v nadačním fondu Eden během pozdního jara a časného léta

Po delší době se hlásíme s novinkami v práci našeho nadačního fondu. Od temných zimních dnů jsme vůbec nezaháleli.

Podařilo se odkoupit zajímavý mokřadní pozemek v blízkosti obce Chudenice na Klatovsku. Jedná se opět o nivu potoka, tvořenou olšovým porostem s bohatou časně-jarní květenou. Zatím na lokalitě nijak neintervenujeme a sledujeme rytmus přírodních změn.

Na Kateřinském potoce bobři přestěhovali některé hráze a lokalita se velmi dynamicky mění. Oblasti, které byly několik let pod vodou, jsou dnes mokřinou a naopak některé mokřiny jsou dnes pod vodou. Dokončena byla pozemková reforma, což jsme velmi uvítali. Budeme se snažit vyměnit pastviny, které jsme tímto získali, za zamokřené pozemky navazující na naše dosavadní bažinaté území.

 

V Terešově jsme provedli jarní seč. Je zajímavé, jak se mění dynamika porostu na březích našich tůněk. Dříve převažující kopřivy nahrazují travinná společenství. Voda v dolních dvou tůních je křišťálově čistá a porosty řezanů pilolistých krásně kvetou. Ve vodě zůstávají čolci a občas se objeví nejspíše pouze protahující zelení skokani.

Sdílej článek

Další články

Novinky
Karel Makoň

Filmování na Kateřinském potoce

Filmování na Kateřinském potoce v „Soukromé přírodní rezervaci Ondřeje Hese“ zřízené a zpravované Nadačním fondem EDEN. Reportáž o tomto unikátním projektu a o NF EDEN