Konference „Přírodě blízká opatření v krajině“

Ve středu 18. 9. 2024 jsem s velkým potěšením a radostí představil na Fakultě architektury Českého vysokého učení technického v Praze, Ústavu krajinářské architektury ČVUT jak Nadační fond Eden, tak i projekt „Soukromé přírodní rezervace profesora Ondřeje Hese“.

Dvacetiminutovou prezentaci pod názvem „Prostor, čas a respekt“ v třetím bloku přednášek, zaměřených zejména na praktická opatření a konkrétní příklady již zrealizovaných projektů revitalizací a úprav krajiny, jsem využil zejména k představení a prezentaci našich poznatků, strategie a cílů.

Myslím, že většinu účastníků konference zaujaly hlavně fotografie lokality pořízené z dronu, jednotlivé druhy bobřích hrází a záběry z fotopastí. Uznání sklidila i informace, že projekt je věnovaný odkazu prof. Ondřeje Hese a realizovaný díky NF Eden, který nákupem pozemků přírodě vrací to, co jí lidé v minulosti vzali.

Upřímně, když jsem viděl kolik úsilí, finančních prostředků a kolikrát i marné snahy vynakládají lidé a společnost do obnovy krajiny, aby dosáhli toho, co u nás už léta funguje, byl jsem rád, že za nás to všechno udělal bobr evropský! A o tom to je, příroda nepotřebuje radit a říkat, co má dělat, ale potřebuje právě „Prostor, čas a respekt“ a ona nám pak ukáže co umí, jako jsem to já dnes ukázal zhruba sto padesáti přihlášeným účastníkům této zajímavé a důležité akce!
Děkuji organizátorům akce za pozvání a možnost prezentace našeho projektu a výsledků aktivit bobrů z Kateřinského potoka.

Karel Makoň
Dobrovolný ekologický spolek – ochrana ptactva
Záchranná stanice živočichů Plzeň
Zábělská 75, 312 00 Plzeň
www.desop.cz
Mobil. +420 777 145 960

Sdílej článek

Další články

Novinky
Karel Makoň

Nedělní exkurze na Kateřinském potoce

V neděli 15. 9. 2024 jsem měl tu čest s týmem lidí z Bioptické laboratoře Plzeň zrealizovat další exkurzi do „Soukromé přírodní rezervace prof. Ondřeje